Ztuhlé nohy nebo brnění v končetinách? Tak se u celiaků projevuje neuropatie

Pokud trpíte nesnášenlivostí lepku, můžete se snadno stát obětí neuropatie – poškození nervů provázené bolestí, brněním, slabostí a necitlivostí. Mnoho lidí si myslí, že reakce na lepek se projevuje převážně v zažívacím traktu; při celiakii jsou ale v ohrožení i nervy.

V minulosti byla celiakie, autoimunitní reakce na lepek obsažený v pšenici, ječmenu či žitu, brána za problém zažívání. Za hlavní, tradiční příznaky nemoci se považují bolesti žaludku, průjmy, nadýmání a podvýživa. Dnes však už víme, že tyto symptomy nejsou jediné. Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Stockholmu analyzovali riziko rozvoje neuropatie u více než 160 tisíc lidí, celiaků i zdravých jedinců. Získaná data ukázala, že trpíte-li celiakií, máte také 2,5krát vyšší riziko rozvoje neuropatie.

Výzkumníci dospěli k závěru, že vzhledem k souvislosti mezi celiakií a neuropatií je vhodné u pacientů, u kterých neuropatie propukne, provést screening na celiakii.

Praktičtí lékaři teprve začínají připisovat nervové obtíže i celiakii, ale mnoho pacientů tento problém vnímá již dlouhou dobu. Podle Národní nadace pro informovanost o celiakii se až deset procent celiaků setkává s depresí, epilepsií, migrénou, pohybovými problémy a neuropatií.

A jak se neuropatie projevuje v běžném životě?

Typickému pacientovi s celiakií, který zároveň trpí neuropatií, je podle starší studie z let 2006‒2008 průměrně 29 let, postižené jsou spíše ženy. Nejčastěji se nemoc objevila pět let po diagnóze celiakie.

Lidé s neuropatií si často stěžují na zvláštní stavy, kdy je tělo „neposlouchá“, je neohrabané, hůře se jim chodí, ruce jsou ztuhlé. U někoho jsou provázeny bolestí či brněním. Bezlepková dieta může průběh neuropatie zmírnit, pokud už propukla, nebo oddálit její příchod, nefunguje ale stoprocentní prevence.

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu

Bezlepková dieta zůstává pro celiaky jedinou efektivní léčbou, nicméně ne každý ji striktně dodržuje. Jak se ale od sebe liší l

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu
Olivy: chuťovka nabitá antioxidanty

Až najdete v křížovce otázku, které ovoce je velmi tučné, určitě si vzpomeňte na olivy. Ano,...

Olivy: chuťovka nabitá antioxidanty