Afty nebo akné? Kožní problémy mohou ukazovat na celiakii

Lidé s celiakií často trpí různými obtížemi, které se netýkají přímo trávení. Tento fakt někdy výrazně ztěžuje a oddaluje diagnostiku. Jak je to s kožními projevy? Některé mohou být přímo projevem celiakie, jiné se přidružují. Pomáhá i v takových případech bezlepková dieta?

Akné

Podvýživa při celiakii stejně jako hormonální nerovnováha mohou přispět k větší tvorbě akné. Přestože výrobci hormonální antikoncepce často slibují čistší pleť, cena je poměrně vysoká – manipuluje se s hladinami hormonů. Mnozí celiaci trpí také poruchami endokrinního systému a pociťují narušení hormonální rovnováhy. Zkušenosti některých potvrzují, že po přechodu na bezlepkovou dietu se akné výrazně zlepšilo, průkazné studie zatím ale chybí.

Afty

Technicky vzato jsou ústa sliznicí, nikoli kůží, přesto afty nemohou v seznamu chybět. Tyto velmi bolestivé drobné vřídky se v dutině ústní vyskytují na jazyku, vnitřní straně tváře i na dásních. Téměř 20 % lidí se symptomatickou celiakií trpí také na afty. Ty se často vracejí a nemusí být doprovázeny dalšími příznaky.

Dermatitis herpetiformis

Dermatitis herpetiformis (Duhringova nemoc) nebyla dlouho s celiakií vůbec spojována. Dnes víme, že se jedná o rovnocenný projev nemoci. Projevuje se zanícenou kůží, svědivou vyrážkou připomínající puchýřky oparu nebo malé červené skvrnky.

Suchá kůže

Při neléčené celiakii prosychá kůže často kvůli neschopnosti střeva dostatečně vstřebávat cenné živiny z potravy. Jak je možné, že suchá kůže někdy nemizí ani po nasazení bezlepkové diety? Pro zdravou pleť je nezbytný vitamín E, který se ale vyskytuje v obilninách. Pokud se celiak veškerým  obilninám vyhýbá a vynechá i ty bezlepkové, může nedostatkem vitamínu E trpět.

Ekzém a lupénka

Bezlepkovou dietu jako způsob úlevy od ekzému zkouší dnes čím dál víc lidí. Ukazuje se totiž, že ekzém, podobně jako lupénka, v mnoha případech ustupuje při vyloučení lepku ze stravy.

Lupénka, také známá jako psoriáza, se projevuje ložisky až velkými mapami červené kůže s bílými olupujícími se šupinami. Objevuje se na loktech, kolenou, pokožce hlavy, ale také na nohách, trupu nebo nehtech. Zatím proběhlo jen velmi málo výzkumů na téma vztahu celiakie a lupénky. Někteří lidé s tímto kožním onemocněním jsou přesvědčeni, že jim dieta pomohla. Jedná se ale o vědou nepodloženou spojitost.

Růžovka

Chronické onemocnění obličeje začíná přechodným, později trvalým začervenáním nosu tváří, brady a čela. Vyšší výskyt růžovky je spojován také s autoimunitními poruchami cukrovkou 1. typu nebo celiakií.

Opět platí, že u lidí s celiakií nebo citlivostí na lepek se příznaky těchto kožních stavů po přechodu na bezlepkovou dietu mohou zlepšit nebo úplně vymizet.

Zdroj: celiac.com