Zdravotní problémy způsobené neléčenou celiakií

Změna jídelníčku, nahrazení potravin obsahujících lepek potravinami bezlepkovými a kompletní reorganizace života, nakupování, vaření… To je celiakie. Co se ale reálně stane, když příznakům nevěnujeme pozornost nebo naopak jaké doprovodné příznaky by mohly nás i lékaře upozornit, že se o celiakii skutečně jedná?

Společným jmenovatelem a zároveň jediným řešením a léčbou celiakie je dieta. Slovo „dieta“ nám často evokuje nepříjemnou nebo příliš razantní životní změnu stravování. U celiakie je to však zcela nevyhnutelné a jakmile se na tuto „dietu“ člověk zvykne, stane se z ní životní styl. To je také ta nejlepší varianta, co může u celiaka nastat.

Příznaky typické pro konkrétní etapy života

Nejtypičtější projevy lze nalézt u dětí předškolního věku. Právě u nich se ve většině případů projevuje celiakie objemnou mastnou stolicí, nepříjemnými průjmy, bolestmi břicha a ochablým svalstvem. U dětí mladšího školního věku a v pubertě mohou příznaky zmizet. Neznamená to však, že by celiakie „zmizela“, ale pouze dítě nemusí mít výrazné zažívací obtíže, které by pociťovalo.

Tělo však dále na lepek reaguje negativně a projevy jsou většinou chudokrevnost, nedostatek výživy (včetně vitaminů a minerálů), menší vzrůst dítěte/adolescenta a opožděný vývoj (zejména tělesný). Nemoc pak o sobě nechá slyšet v dospělosti – obvykle mezi 25. – 40. rokem života.

Příznaky celiakie většinou začnou znovu vinou nějakého spouštěče. Může se jednat o stresovou situaci v pracovním či soukromém životě, prodělanou infekci, úraz nebo operaci. Spouštěčem se však může stát i těhotenství, porod nebo kojení.

V dospělosti se však nemusí jednat o střevní potíže, bolesti a trávicí problémy, ale o další tzv. mimostřevní projevy:

 • Únava
 • Anémie, u níž tělo nereaguje na léčbu
 • Záněty sliznic, dutiny ústní, spojivek
 • Ekzém (tzv. Duhringova dermatitida)
 • Neúplné vyvinutí zubní skloviny
 • Myopatie (slabost kosterních svalů)
 • Polyneuropatie (postižení periferních nervů – zejména dlouhých nervů na dolních končetinách)
 • Výrazné izolované zvýšení enzymů (AST, ALT) – v důsledku poškození jater nebo kosterního svalstva
 • Předčasná osteoporóza
 • Oligospermie (snížená tvorba spermatu)
 • Deprese
 • Poruchy chování
 • Nepravidelná menstruace
 • Samovolné potraty či neplodnost

Související či přetrvávající zdravotní problémy

U celiaků nejsou výjimkou ani doprovodné zdravotní problémy, které se mohou a nemusí zlepšit dodržováním bezlepkového stravování. Jedná se především o další autoimunitní onemocnění. 10 – 20 % celiaků trpí autoimunitním zánětem štítné žlázy.

3 – 8 % celiaků je pak diagnostikována cukrovka 1. typu, což znamená, že vlastní imunitní systém zničí buňky slinivky břišní, které vytváří inzulin. Kromě cukrovky a štítné žlázy může dále vzniknout například autoimunitní onemocnění jater nebo plic.

Když nejsme správně či dostatečně diagnostikováni

Příznaky celiakie jsou snadno zaměnitelné s běžnými zažívacími problémy, a to zejména jedná-li se o dospělého jedince či celiaka – seniora. Právě nemocní s mírnými a nevýraznými příznaky se velmi často nedostanou do péče lékařů. V současnosti je v České republice diagnostikováno a sledováno jen asi 10 % z nemocných.

Následkem mohou být pak i opakované svévolné potraty, nedostatečný vývoj plodu, nízká porodní váha, předčasný porod či opožděný porod.

Co všechno může nastat?

K nejnebezpečnějším následkům neléčené celiakie patří hlavně zhoubné nádory. Právě ty se objevují až u 10 % pozdně diagnostikovaných, nediagnostikovaných celiaků nebo celiaků nedodržujících bezlepkové stravování. K velmi vážným následkům patří také poruchy kostního metabolismu nebo neuropsychické komplikace.

Nic nemusí být ztraceno!

Základem je pozornost. Ať už pozornost k vašemu vlastnímu tělu nebo k projevům těla vašeho dítka. Všeho však s mírou. Pozornost znamená ostražitost, nikoliv přehnanou starostlivost. Vše se dá zvládnout, pokud člověk dokáže signály vlastního těla nebo těla svých nejbližších vnímat a vyslyšet!

Sportovci a celiakie

Celiakie, alergie na lepek a intolerance lepku mají jedno společné. Lidé, kteří těmito nemocemi trpí,...

Sportovci a celiakie