Hubnutí s celiakií – jde to! Čemu věnovat pozornost?

Chcete odlehčit svůj jídelníček, abyste shodili pár kilo, ale nevíte, na co se soustředit? Jaká pravidla platí pro celiaky a na co se soustředit při snaze o redukci hmotnosti? Základem je neexperimentovat se svým tělem, ale upravit jídelníček ověřenými způsoby – samozřejmě s ohledem na celiakii.

Jak to většinou bývá?

Jedním z příznaků celiakie jsou bolesti břicha a neustávající nepříjemné průjmy. U běžné střevní chřipky nebo průjmu člověk může ztrácet na váze. U celiakie však velmi často nastává situace, kdy člověk i přes nepříjemné střevní potíže na váze přibírá.

Počáteční redukce hmotnosti

Pokud i u vás nastává některý z možných příznaků celiakie, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nechte se vyšetřit. Úpravou běžného jídelníčku na bezlepkovou stravu by mělo ve většině případů přirozeně dojít k redukci hmotnosti. Tělo nebude „bojovat“ s lepkem, který neumí zpracovat a přestane vykazovat příznaky onemocnění. Tím pádem se zastaví i přibírání na váze a tělesná hmotnost by měla opět klesnout.

Jak pokračovat?

Kdokoliv z nás, trpící celiakií, může dodržovat téměř jakýkoliv redukční jídelníček. Stačí si pouze dávat pozor na potraviny, které konzumujeme. Záleží potom, jaký typ stravování si vybereme.

Keto dieta:

Stravování tohoto typu je pro celiaky asi jedním z nejjednodušších. Ve stravě totiž přijímáte převážně tuky a bílkoviny a pouze malé množství sacharidů. Poměrově odpovídá keto stravování příjmu 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % čistých sacharidů. Vynecháním sacharidů vlastně z velké části omezíte i lepek, protože nekonzumujete pečivo, těstoviny ani jiné výrobky z mouky.

Low carb stravování:

Při low carb stravování přijímáte o něco málo více sacharidů než při keto dietě, ale zároveň přijímáte méně bílkovin a méně tuků. Poměrově to v tomto případě vychází na 60 % tuků, 20 % bílkovin a 20 % čistých sacharidů.

V tomto případě je však potřeba dát pozor na zdroj sacharidů. Pokud si při tomto druhu stravování sem tam dopřejete těstoviny nebo pečivo, pečlivě si prostudujte jejich složení a přesvědčte se, že se skutečně jedná o bezlepkové výrobky.

Keto i low carb stravování je založeno na změně „zdroje energie“. Běžným zdrojem energie lidského těla jsou sacharidy, které tělo spaluje jako první. V případě keto a low carb stravování tělu dopřejeme jako zdroj energie tuky, které tělo může začít ihned spalovat místo sacharidů. Dojde tak k úpravě metabolismu a celkem rychlé redukci hmotnosti.

Pozor však na zdroj tuků. Pořád platí, že by váš jídelníček měl obsahovat málo soli a solených výrobků a žádné přepalované tuky.

Vyvážený jídelníček:

Vyvážený jídelníček by měl zahrnovat 20 – 30 % bílkovin, 30 % tuků a 40 – 50 % sacharidů. Tento způsob redukce hmotnosti funguje na základě kalorického deficitu. Vzhledem k faktu, že zde přijímáme vyšší množství sacharidů než u keto nebo low carb stravování, musíme být obzvlášť obezřetní, co se týká složení potravin. Sacharidy přijímejte raději z ovoce než z pečiva a pokud si jednou za čas chcete dopřát nějaké to mlsání, zkuste třeba banánové lívance nebo bezlepkové lívance s ovocem.

Záleží jen na vás, jakým způsobem si tuto sladkou pochoutku upravíte a do jaké míry zhřešíte. Pokud si chcete dopřát zdravější variantu lívanců, stačí je ozdobit zakysanou smetanou, bílým jogurtem a třeba borůvkami!